2020 Masterpoint Races
(as of May 28, 2020)

The Raleigh Bridge Club has annual masterpoint races in five categories.

5 Traveling Trophy Races

Rookie of the Year - Laura White Trophy
Non-Life Master of the Year - Archie Fairley Trophy
Life Master of the Year - William Elliott Trophy
Silver Life Master of the Year - C. A. Dillon Trophy
Gold Life Master of the Year - Dick Crump Trophy

Prior Year Winners

Click here to see prior year winners.

 
Gold Life Master (2500+)
Name Points Games
Senzel Alan33.2133
Ehrenhaft Henry32.4730
Cobb Jr John26.8428
Anderson Glen22.9420
Hudson Alex21.9516
Shull Audrey21.7124
Moll Chris20.2521
Rice Jon19.7510
Shull Lance19.3729
Joyce Randy18.7512
Joyce Kay18.7512
Dye Ken14.1217
Ismail Shafik12.9919
Reeve Sue11.9311
White Bob10.758
Copeland Karen9.7719
Stuart Wayne9.635
Stein Walter9.4221
Adler Pete9.4213
Robb Bill9.0617
Robb Sue7.9617
Gaines Fred7.209
Duke Morgie5.525
Torrey John5.433
Creech James5.215
Marriott John Jr.4.547
Ross Doraine3.829
Fowlkes Patricia1.973
Smith Mette0.512
Silver Life Master (1000-2500)
Name Points Games
Stemkovski Vladimir37.5928
Stemkovski Tatyana36.0728
Hungerford Emily25.6134
Lin Rosa23.8124
Weimar Russ22.5623
Laske Lee19.1627
Kirby John18.2121
Williams Collins14.4817
Mebane Betsy14.1218
O'Briant Neal13.6813
Albrecht Harold13.2711
Kuhn Gary13.2412
Cloudsdale Ian8.3610
Oakley John7.087
McKinney Bud6.577
Taylor Rives4.113
Mullins Catherine2.7113
Hudson Barbara2.323
Schopler Betsy1.473
Bates Jay1.011
Life Master (300-1000)
Name Points Games
Wang Jui25.8124
Walton Mariee20.2521
Dunas Bob18.9028
Rhew Jim17.7219
Sparks Nancy17.5722
Gripman John17.1120
Vinzani Gil16.4128
Vinzani Kate16.0021
Poindexter Randy13.7321
Causley Martin13.4716
Tessin Tim10.5718
Petro Jack8.0724
Mendelsohn Michael7.216
Albrecht Betty1.824
Chiles John0.606
Papenhausen Peter0.462
Papenhausen Monika0.463
Blair Leslie0.362
Johnson Joanna0.122
Non Life Master (50-500)
Name Points Games
Schooler Pamela11.2715
Heavner Pat9.8128
Schooler Reuben9.4115
Getz Renee9.3625
Korbin Scott7.9225
Hinshaw Cindy7.8630
Scanga Lori7.6118
McGinity Eileen6.8914
Isihara Kiyosi6.8914
Bok Eileen6.7318
Cowen Allen6.429
Baur Rita6.3831
Popovich Karen6.3710
Skiver Melissa5.754
Trenery Jeanne5.5512
Johnson Karen5.4514
Fuchs Becky5.0414
Fuchs Brian4.9118
Clayton Linda4.3913
Costello Evelyn3.9412
Oliver Peggy3.6310
Whitehouse Sharon3.5410
Sherrod May3.389
Gladieux Marlyn3.119
Eastwood Diana2.925
Little Sue2.659
Rose William2.493
Roseberry Linda2.304
Holbrook Doug2.299
Titchener Roberta2.1111
Petro Ann2.0917
Silverman Jules1.997
Edwards Gayle1.702
Schopler Bobby1.473
Scott Joyce1.442
Hamburger Sheldon1.305
Hessee Betty1.194
Koger Robert1.098
Stephenson Bob1.066
Sajovec Richelle0.723
Chiles Molly0.606
Burns Darlene0.513
Burns Jim0.513
Cohen Jean0.481
Cohen Mitch0.481
Edwards Carolyn0.308
Halkett Wanda0.2310
Williams Jeffrey0.122
Brinkley Margo0.122
Rookie (0-50)
Name Points Games
Howard Ken14.2925
Iking Leo10.0627
Ross Michael8.9719
Folmer Jaap8.7423
LaWall Nancy7.544
Koury Jill5.6421
Teeter Jason4.6715
Kovach Michael3.9516
Vulinec Lisa2.906
Dawson Hana2.316
Dailey Carrie2.133
Hall Richard2.045
Hall Lori2.045
Carr Janet1.774
Petty Curlee1.685
Brandt Alan1.5710
Brandt Christine1.5710
Von Seggern Maryann1.344
Buczak Jerzy1.143
Oakley Catherine1.063
Ward Baker1.058
Carey Mary0.715
Spivey Karen0.465
Duke Kitty0.339
Norris Jones0.243

The lists contain all RBC members (as of Feb 13, 2020) with results coming from RBC games only (as well as from "8 is Enough"). If you see a result or a name missing, please, contact us and we will fix the problem as soon as possible.