2020 Masterpoint Races
(as of Mar 10, 2020)

The Raleigh Bridge Club has annual masterpoint races in five categories.

5 Traveling Trophy Races

Rookie of the Year - Laura White Trophy
Non-Life Master of the Year - Archie Fairley Trophy
Life Master of the Year - William Elliott Trophy
Silver Life Master of the Year - C. A. Dillon Trophy
Gold Life Master of the Year - Dick Crump Trophy

Prior Year Winners

Click here to see prior year winners.

 
Gold Life Master (2500+)
Name Points Games
Senzel Alan25.8120
Ehrenhaft Henry19.4815
Cobb Jr John16.5013
Shull Lance12.4514
Ismail Shafik12.3014
Rice Jon12.146
Reeve Sue11.9311
Anderson Glen11.068
Hudson Alex10.978
Moll Chris9.469
Stein Walter9.4221
Dye Ken9.265
Stuart Wayne8.653
Shull Audrey8.0610
Robb Bill7.5312
Copeland Karen7.3412
Robb Sue6.4312
Adler Pete6.1810
Creech James5.215
Gaines Fred4.867
Torrey John4.702
Ross Doraine3.829
Duke Morgie3.423
Fowlkes Patricia1.973
Marriott John Jr.1.693
White Bob1.331
Smith Mette0.511
Silver Life Master (1000-2500)
Name Points Games
Hungerford Emily19.7619
Stemkovski Vladimir17.8713
Stemkovski Tatyana16.3513
Weimar Russ15.8312
Lin Rosa15.7510
Laske Lee13.6913
Kuhn Gary13.2412
O'Briant Neal12.4111
Albrecht Harold12.037
Kirby John11.8912
Williams Collins10.3311
Mebane Betsy9.266
Oakley John7.087
Mullins Catherine2.7113
Hudson Barbara2.323
Taylor Rives2.222
Schopler Betsy1.473
Bates Jay1.011
McKinney Bud0.513
Life Master (300-1000)
Name Points Games
Wang Jui14.8913
Rhew Jim13.7912
Dunas Bob13.1216
Poindexter Randy11.8113
Sparks Nancy11.2514
Gripman John10.268
Walton Mariee9.469
Vinzani Gil8.4214
Vinzani Kate7.9411
Petro Jack6.3011
Mendelsohn Michael6.195
Causley Martin3.853
Tessin Tim2.586
Albrecht Betty1.824
Papenhausen Peter0.461
Papenhausen Monika0.462
Blair Leslie0.362
Johnson Joanna0.122
Non Life Master (50-500)
Name Points Games
Heavner Pat7.1714
Schooler Pamela6.948
Schooler Reuben6.439
Cowen Allen6.429
Getz Renee5.9911
Skiver Melissa5.753
Trenery Jeanne5.5511
Korbin Scott5.4516
Hinshaw Cindy4.9917
Baur Rita4.5317
Clayton Linda4.3913
Popovich Karen4.376
Costello Evelyn3.9412
Oliver Peggy3.6310
Johnson Karen3.477
Bok Eileen3.364
McGinity Eileen3.326
McKesson Sarah3.139
Gladieux Marlyn3.119
Fuchs Becky2.948
Eastwood Diana2.925
Fuchs Brian2.909
Rose William2.493
Sherrod May2.368
Roseberry Linda2.304
Holbrook Doug2.299
Little Sue2.057
Silverman Jules1.997
Scanga Lori1.793
Edwards Gayle1.702
Schopler Bobby1.473
Scott Joyce1.442
Titchener Roberta1.437
Hamburger Sheldon1.305
Petro Ann1.284
Hessee Betty1.194
Koger Robert1.098
Stephenson Bob1.065
Sajovec Richelle0.722
Cohen Jean0.481
Cohen Mitch0.481
Edwards Carolyn0.308
Halkett Wanda0.2310
Williams Jeffrey0.122
Brinkley Margo0.121
Rookie (0-50)
Name Points Games
Howard Ken11.1212
Folmer Jaap8.0816
Iking Leo6.8913
Ross Michael6.0211
LaWall Nancy5.862
Kovach Michael3.2910
Koury Jill3.0613
Teeter Jason2.666
Dailey Carrie2.133
Hall Lori2.045
Hall Richard2.045
Carr Janet1.773
Vulinec Lisa1.644
Brandt Alan1.577
Brandt Christine1.577
Von Seggern Maryann1.344
Buczak Jerzy1.143
Oakley Catherine1.062
Dawson Hana1.055
Spivey Karen0.462
Ward Baker0.336
Duke Kitty0.339
Carey Mary0.234

The lists contain all RBC members (as of Feb 13, 2020) with results coming from RBC games only (as well as from "8 is Enough"). If you see a result or a name missing, please, contact us and we will fix the problem as soon as possible.