2019 Masterpoint Races
(as of Nov 14, 2019)

The Raleigh Bridge Club has annual masterpoint races in five categories.

5 Traveling Trophy Races

Rookie of the Year - Laura White Trophy
Non-Life Master of the Year - Archie Fairley Trophy
Life Master of the Year - William Elliott Trophy
Silver Life Master of the Year - C. A. Dillon Trophy
Gold Life Master of the Year - Dick Crump Trophy

Prior Year Winners

Click here to see prior year winners.

 
Gold Life Master (2500+)
Name Points Games
Ehrenhaft Henry106.8466
Senzel Alan87.5580
Cobb Jr John60.0439
Rice Jon54.9732
Hudson Alex53.1933
Stein Walter48.5784
Shull Lance46.5241
Robb Bill46.1364
Reeve Sue42.5844
Robb Sue41.9764
Kemf Peggy34.9555
Gaines Fred32.9339
Shull Audrey25.0433
Marriott John Jr.23.6918
Moll Chris21.7930
Fowlkes Patricia17.5112
Duke Morgie16.4418
Torrey John13.227
Ross Doraine13.1624
Smith Mette12.7715
Creech James11.1121
White Bob2.931
Silver Life Master (1000-2500)
Name Points Games
Stemkovski Tatyana71.4468
Stemkovski Vladimir62.9256
Lin Rosa55.1746
Laske Lee53.0359
Kuhn Gary52.0860
Hungerford Emily50.1261
Kirby John49.5644
Purenne Bernard44.5648
O'Briant Neal43.2748
Weimar Russ39.5935
Anderson Glen36.6526
Williams Collins35.9842
Albrecht Harold35.1738
McKinney Bud30.8421
Copeland Karen29.1343
Adler Pete26.1932
Mullins Catherine22.6666
Hudson Barbara15.2928
Schopler Betsy14.1928
Gilbert Susan8.8512
Dye Ken7.726
Stone Beverly5.279
Demko Marty5.023
Bates Jay3.363
Taylor Rives0.572
Life Master (300-1000)
Name Points Games
Dunas Bob66.9269
Vinzani Gil58.5060
Gripman John39.7449
Poindexter Randy38.5046
Rhew Jim37.7249
Vinzani Kate36.4452
Murray Jo19.8128
Petro Jack17.1858
Cramer Elliott14.8330
Papenhausen Monika12.8716
Albrecht Betty12.8721
Kurdi Ziad12.8317
Papenhausen Peter6.648
Putnam Mike6.0911
Greenberg Blue5.4419
Chiles John4.5621
Speights John4.194
Mears Bill3.867
Chiulli Kathy2.8911
Mebane Betsy2.8313
Tessin Tim1.2311
McAllister Gray1.103
McAllister Susan1.103
Wilson Elaine0.536
Non Life Master (50-500)
Name Points Games
Wang Jui65.7138
Sparks Nancy52.3356
Trenery Jeanne27.8857
Fuchs Becky23.9137
Mendelsohn Michael23.1219
Heavner Pat22.7172
Cowen Allen22.3735
Clayton Linda21.4244
Isihara Kiyosi20.2627
Walton Mariee18.9829
Holbrook Doug15.9043
Little Sue14.3033
Williams Jeffrey14.0629
McGinity Eileen13.6526
Petro Ann13.3629
Baur Rita11.8047
Skiver Melissa10.9325
Edwards Carolyn10.1631
Oliver Peggy9.7526
Rose William8.1615
Silverman Jules8.0920
Costello Evelyn7.9446
Johnson Karen7.8928
Gladieux Marlyn7.2220
Hessee Betty6.6413
Sherrod May6.0032
Redmond Donnie5.3717
Farnsworth Janice5.2511
Cohen Mitch5.038
Titchener Roberta4.7823
Chiles Molly4.3720
Hanks Linda G3.8526
Roseberry Linda3.6120
Weinfurther Kyle2.9811
Trenery Frank2.668
Morris Donna1.665
Cohen Jean1.177
Ferguson Mary1.064
Redmond Susan0.7012
Rookie (0-50)
Name Points Games
Getz Renee29.5155
Iking Leo29.4461
Schooler Pamela29.1849
Folmer Jaap26.6960
Howard Ken26.6946
Schooler Reuben25.5458
Fuchs Brian25.3241
Premchander Saumya19.6429
Teeter Jason18.1533
DeGraffenreidt Adrian17.1018
Kovach Michael15.9768
Bok Eileen14.9323
Popovich Karen14.7729
Koury Jill13.2644
Stephenson Bob11.6145
Korbin Scott11.4938
Waldbauer Beck9.9215
Koger Robert8.6527
Dailey Carrie6.8711
Williams Tim6.5222
Haque Abida6.3414
Dawson Hana6.1610
Halkett Wanda5.9622
Ross Michael5.4219
Buczak Jerzy5.2120
Carr Janet5.1019
Cozart Valerie4.8514
Von Seggern Maryann4.2317
Petty Curlee4.096
Vulinec Lisa3.008
Meeks Lisa2.7711
Gocke James2.756
Messner John2.758
Brandt Alan2.6415
Brandt Christine2.6415
Wrather Ted2.295
Oakley Catherine1.9117
Hall Lori1.888
McLawhon Paige1.758
Hall Richard1.538
Duke Kitty1.4434
Wigley Ryan0.8816
Kode Manisha0.848
Nichols Karen0.821
West Susan0.688
O'Connor Regi0.568
Little Cathy0.5613
Holloway Barry0.322
Holloway Cynthia0.322

The lists contain all RBC members (as of Mar 1, 2019) with results coming from RBC games only (as well as from "8 is Enough"). If you see a result or a name missing, please, contact us and we will fix the problem as soon as possible.